Çalışan Babalar İçin Zaman Yönetimi | Kidofun

Çalışan Babalar İçin Zaman Yönetimi

Çalışan Babalar İçin Zaman Yönetimi

Çalışan annelerin iş ve hayat dengesi kurmasına yardımcı olacağını iddia eden pek çok listeye karşılık babalara özel önerilere pek sık rastlanmadığını gördük. Bu önemli eksikliği gidermek için kolları sıvadık!

İş hayatında yer alma ve ev içi sorumlulukları bölüşme konusunda kadın ve erkek arasındaki eşitliğe her geçen gün daha fazla yaklaşıyoruz ve çocuğun sağlıklı gelişmesi için babanın varlığının önemi daha da belirginleşiyor. Siz kariyer basamaklarını bir bir çıkarken çocukların ne kadar hızlı büyüdüğünü fark edebiliyor musunuz? Çocuklarla baş başa kaldığınız nadir anlarda ne yapacağınızı şaşırdığınız oluyor mu?
 

İş zamanını doğru planlayın
Her geçen yıl daha da artan ekonomik baskı ve hızla değişen koşullar sebebiyle pek çok kişi daha uzun saatler çalışmak durumunda. Geleneksel cinsiyet rolleri sebebiyle de erkeklerin “eve ekmek getiren” olduğu algısı hala yerini koruyor. İşinizin tüm hayatınızı ele geçirmesine izin vermemek için işinizle aranıza mesafe koymalısınız, evin esas gelir getireni siz olsanız bile.

Önceliklerinizi belirleyin
Sadece çocuklarla vakit geçirebilmek için değil, sağlığınızı korumak için de zaman yönetimine özen göstermelisiniz. Günün belirli zamanlarını kişisel işlerinize ve mutlaka çocuklarınıza ayırmalısınız. Öncelik sırasında geride kalan ancak vaktinizi alan işleri tekrar gözden geçirebilir ve her zaman yaptığınız işleri daha kısa sürede yaparak kendinize zaman yaratabilirsiniz.

Çocuğunuzun da zamanını yönetin
Mesela evde yapmanız gereken işler olduğunda işleriniz bittiğinde birlikte oynama sözü vererek çocuğunuzun da zamanını yönetebilirsiniz. “Ben raporlarımı temize çekerken sen de fili boyamayı bitir” diyebilirsiniz. Tabii sözünüzü tutmanız ve işlerinizden sonra çocuğun sevdiği bir aktiviteyi birlikte yapmanız çok önemli.

Çocuklara bir şeyler öğretin
Çocuğun bitmek bilmeyen merakına karşılık vermek ve ilgisini bir süreliğine tek bir işte toplayabilmek için ona bir şeyler öğretmeyi deneyebilirsiniz. Yeni oyuncağının nasıl çalıştığını, balıkların nasıl solunum yaptığını ya da satrancın nasıl oynandığını anlatmak iyi bir başlangıç olabilir.

Yardım istemekten çekinmeyin
AÇEV — Anne Çocuk Eğitim Vakfı, Baba Destek Programı — BADEP kapsamında Babalık Atölyeleri düzenliyor. Programa katılan babaların çocuklarıyla çok daha yakın ve sıcak ilişkiler kurdukları görülüyor. Haftada birkaç saatinizi ayırarak baba olma deneyimini farklı açılardan görme ve yeniden değerlendirme imkanı bulabilirsiniz.

Planlanmış aktiviteleri rutin hale getirin
Çocuğun hayal gücüne ve enerjisine yetişemediğiniz noktada Kidofun imdadınıza yetişebilir! Neredeyse tüm çocuk etkinliklerine tek bir uygulamadan ulaşabilirsiniz. Keyif aldığınız etkinliklerin organizatörlerini takibe alıp kendi rutinlerinizi oluşturabilirsiniz. Beğendiğiniz etkinlikler için hatırlatmalar oluşturabilirsiniz. Kidofun, App Store ve Google Play’de, ücretsiz.