Çocuğum çok çekingen, endişelenmeli miyim? | Kidofun

Çocuğum çok çekingen, endişelenmeli miyim?

Anne babalar çocuklarının çekingen olduğunu fark ettiğinde bunun normal olup olmadığını anlamaya çalışırlar. Örneğin başka insanlarla karşılaştığında çocuk ebeveynine tutunup arkasına saklanabilir, konuşup konuşmamakta kararsız görünebilir, başkalarıyla iletişime geçmeye gönülsüz olabilir ve bir grup çocukla beraberken diğer çocuklara nazaran daha uzun süre tek başına oyun oynamayı tercih edebilir.

Çekingenlik ne zaman dikkate değer?

1- Geçici bir davranış değişiminden çok sürekli bir davranış biçimindeyse

Çekingenlik; anneden ayrılma kaygısıyla ya da yeni insanlara yavaş yavaş ısınabilen çocuğun zaman ihtiyacıyla karıştırılabilir. Bazı çocuklar kısa süreli bir kararsızlık ve tedbirli duruşun ardından rahatlar ve çevresiyle kolayca etkileşime girer. Okula yeni başlayan bir çocuk hayatındaki ani değişimden dolayı direnç gösterebilir ve çekingen davranışlar sergileyebilir. Bazı çocuklar çekingenliği anaokulunda atar, bazı çocuklar daha ısrarcı çekingen davranışlarda bulunabilirler. Geçici olmayan ve sürekli tekrar eden çekingen davranışlar endişeye sebep olabilir.

2- Çocuk kendi yaşıtlarının yanında da çekingense

Çocuğun yetişkinlerin yanında çekingen olması daha anlaşılabilir bir durumdur, ancak kendi yaşıtlarıyla birlikteyken iletişim kurmaya isteksiz olması daha yakından gözlemlemeyi gerektirebilir.

3- Grup içinde yalnız oynamayı tercih ediyorsa

Çocuk, diğer çocuklarla iletişime geçtiğinde gelişimine katkıda bulunacak pek çok beceri kazanır. Bunlar başkalarının duygularını ve düşüncelerini anlamak, oyun oynarken ve konuşurken sırasını beklemek, yapılacak aktiviteye iki tarafın anlaşarak birlikte karar vermesi, arkadaşça önerilere karşılık vermek ve başkaları tarafından kabul edilebilir biçimde düşüncelerini ifade etmek olabilir. Yaşıtlarına göre çekingen davranan çocuklar bu önemli öğrenme fırsatını kaçırmış olurlar. Sonuç olarak yaşıtlarına göre geriden gelen bir sosyal gelişim gösterirler.

4- Sadece yabancıların yanında değil, arkadaşlarının yanında da çekingenlik gösteriyorsa

Çocuğun sınıf arkadaşlarının yanında da çekingen olması, çocuğun arkadaşları tarafından nasıl karşılanacağıyla ilgili endişe duyduğu ya da arkadaşları tarafından sevilip kabul edileceğinden emin olamadığı anlamına gelebilir.  

5- Çocuğa arkadaşları kötü davranıyorsa

Çekingen çocukların dışlanma ve zorbalığa uğrama ihtimali diğer çocuklara göre daha fazladır ve arkadaş edinmeleri daha zordur. Dışlanma çocuğun ruh sağlığını kötü etkileyebilir, özellikle uzun süredir devam ediyorsa.

Çekingenlik kız ve erkek çocuklarda neredeyse eşit görünse de, erkek çocuklar arkadaşlarıyla  kız çocuklara göre daha fazla zorluk yaşarlar. Çünkü çekingenlik, cesur ve kendine güvenli olmak gibi erkek olmakla ilişkilendirilen kuralları ihlal ettiği düşünülür. Ancak hem kız hem erkek çocuklar çekingenlikleri sebebiyle akran zorbalığına maruz kalabilir.

Neler yapabilirsiniz?

Çocukların dışlanma ve akran zorbalığıyla başa çıkmak için yetişkinlerin yardımına ihtiyacı vardır. Eğer çocuğunuzun okulda ya da kreşte arkadaşları tarafından dışlandığını düşünüyorsanız, okulun yöneticilerine durumu bildirmeli ve aksiyon almalarını talep etmelisiniz.

Çekingenlik, çocuğun ya da ailenizin günlük programını ve aktivitelerini etkilediğinde ya da çocuğunuz yalnız olmaktan sık sık şikayet ettiğinde önemli bir sorun olduğunu düşünebilirsiniz. Örneğin çocuğunuzun çekingenliği okula ya da arkadaşlarının doğum günü partisine gitmesine engel oluyorsa, aile ziyaretleri yapmanızı zorlaştırıyorsa bir çocuk psikoloğundan destek almayı düşünebilirsiniz.

Anne babalar olarak oyun buluşmaları organize edebilir ve okul dışı aktivitelere katılmaya teşvik edebilirsiniz. Onunla arkadaşları hakkında sohbet edebilir, anlayışlı ve yapıcı konuşmalarla çocuğunuzun yanında olduğunuzu hissettirebilirsiniz. Çocuk arkadaşlarıyla sorun yaşadığında  iletişimi koparmak yerine arkadaşlığını koruyacak şekilde sorunlarını çözmeye çalışmasını teşvik edebilirsiniz.

 

Kaynak: The Conversation
Görsel: Freepik