Çocuğunuza Kazandırmanız Gereken 12 Alışkanlık | Kidofun

Çocuğunuza Kazandırmanız Gereken 12 Alışkanlık

Yetişkin olduğumuzda davranışlarımızı değiştirmek ve yeni alışkanlıklar kazanmak son derece zordur. Çocuklar içinse sağlıklı alışkanlıklar edinmek çok daha kolaydır. Ancak çocuğun yeni ve sağlıklı alışkanlıklar kazanmasını sağlamak anne-babaların dikkatli ve sürekli ilgisini gerektirebilir. Ayrıca anne-babaların kendi edinmediği alışkanlıkları çocuklarına öğretmeleri çok zordur.

 

Çocukların günlük hayatına kolaylıkla dahil edebileceğiniz bu sağlıklı alışkanlıklar onların günlük hayatının bir parçası olabilir. Çok az çaba ve yönlendirmeyle hızlı sonuçlar alabilirsiniz.

 

1- Uyku saati rutinine uymak

Çocuklar için en az 8 saat uyku önemlidir. Onları erken yatmaya teşvik etmelisiniz. En geç akşam 10’da yataklarında olmaları ve sabahın 7’si itibarıyla etrafta koşturuyor olmaları tercih edilir. Uyku düzeni günlük rutinin önemli bir parçasıdır ve diğer alışkanlıkları doğru yere oturtabilmek açısından kritiktir.

 

2- Ev dışı aktiviteler

Çocuk için oyun her şeyden önemlidir. Maria Montessori “Oyun, çocuğun işidir” der. Çocukların günlük 1 – 1.5 saatlerini fiziksel aktiviteyle geçirmelidir. Buna ev içi oyunlar dahil değildir. Güneş ışığı alması, yeni arkadaşlar edinmesi ve ev dışında fiziksel olarak aktif olması gerekir.

Çocukların ekran karşısında geçirdiği süreyi eşit miktarda ev dışı aktiviteyle dengelemeliyiz.

 

3- Güvenlik kurallarına uymak

Güvenlik kurallarına uymak söz konusu olduğunda hiçbir şeye “modası geçmiş” diyemeyiz. Çocuklara insanların mutlu ve güvende olmaları için tüm güvenlik kurallarının son derece önemli olduğunu açıklamanız gerekir. Herkes kurallara uyduğunda genelde insanlar incinmez ve birbirilerine karşı trafikte, okulda ve evlerinde nazik ve saygılı olurlar.

Sokakta dikkatli yürümeyi, sadece yay geçidini kullanarak karşıdan karşıya geçmeyi, arabadan yalnızca kaldırım kenarına yanaştığında inmeyi, şoförün dikkatini dağıtacak şeyler yapmamayı, ev içinde risk oluşturabilecek yanıcı, delici maddelerden uzak durmayı öğrenmeliler.

 

4- Yabancılara karşı temkinli olmak

3 - 4 yaşlarındaki çocuklar tamamen dürtüsel hareket ederler. İyi ve kötüyü ayırabilecek kadar olgunlaşmamışlardır. Arkadaş edinmeye hazırdırlar ve kolayca güvenirler.

Bu yüzden onlara yabancı kavramını anlatmak zordur, ancak konuşmayı başlatmak önemlidir. Birlikte dışarı çıktığınızda size yakın durmasını söyleyebilirsiniz. Ayrıca bu yaştaki çocuklara iyi dokunuş ve kötü dokunuşun farkı anlatılmalıdır. Kendilerini rahatsız hissettikleri anda hayır diyebilecekleri ve rahatsız oldukları kişiden uzaklaşabilecekleri öğretilmelidir.

Çocuklar yabancı kavramını kafa karıştırıcı bulabilirler, bu yüzden amca, dede, teyze dışında çocukların yardım isteyebileceği birkaç yetişkin örneği vererek anlamalarını kolaylaştırabilirsiniz, mesela tanıdığınız bir başka güvenilir anne-baba, öğretmen ya da okul müdürü.

Güvenlik görevlisi, polis, apartman görevlisi gibi diğer yetkili kişileri de tehlike anında yardım isteyebileceği kişiler olarak çocuğunuza tanıtabilirsiniz.

 

5- Dengeli beslenmek

Düzgün ve dengeli beslenebilmek alışkanlıklarla ilgilidir. Özellikle çocuklarda bu bir günde yerleşecek bir alışkanlık değil. Çocuklar daha fazla taze sebze meyve yemeye teşvik edilmeli, paketli ve şekerli gıdalardan mümkün olduğunca kaçınmalıdır. Bir bardak süt, yoğurt ya da lor peyniri gibi az yağlı bir süt ürünü öğünlerinin bir parçası olabilir.

Şekerli gıdalar ödül olarak verilmemelidir. Bunun yerine kuru meyve, fındık, badem ya da taze sıkılmış meyve suyu gibi lezzetli ve sağlıklı alternatifler kullanılabilir. Yiyeceklerin dengeli tüketilmesi çocuğun günü enerjik geçirmesine ve önemli şeylere odaklanabilmesine yardımcı olur.

 

6- Yeteri kadar su içmek

Su içmenin vücudumuza birden fazla faydası vardır. Su, besinlerin hücrelere taşınmasına ve atık maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Hareket halindeki çocuğun gün içinde vücut ısısının dengelenmesini sağlar.

Yeterince su içmeyen çocuk kolayca dehidre olabilir ve rutin vücut fonksiyonları bozulabilir. Çocukların su ihtiyacı vücut ağırlıklarına göre hesaplandığında yetişkinlerden daha fazladır. Çocuk su içmekten hoşlanmıyorsa suya renkli meyveler ya da yeşil bitkiler ekleyerek su içmeyi eğlenceli hale getirebilirsiniz.

 

7- Hijyen kuralları

Çocuklar uzun saatler oyun oynamayı severler ve sonuç olarak kıyafetleri terden, tozdan ve başka lekelerden çok çabuk kirlenebilir.

Gece boyunca kıyafetlerde kalan bakteriler hem kıyafetleri kokutur hem de çocuğun hastalık ya da enfeksiyon kapmasına sebep olabilir. Çocuğun mevsimine uygun sıklıkla ılık suyla banyo yaptırılması ve yeni yıkanmış temiz kıyafetler giymesi gerekir. Çocuğun kıyafetleri okuldan sonra, oyun oynadıktan sonra ve yatmadan önce mutlaka değiştirilmelidir.

Diş fırçalama alışkanlığı da yine erken yaşlarda kazanılması gereken bir alışkanlıktır.

 

8- Günün en önemli öğünü

Neredeyse tüm beslenme uzmanlarının çocuklar üzerinde uzlaştığı konu kahvaltıdır. Kahvaltı günün en önemli öğünüdür ve en fazla enerjiyi kahvaltıdan alırız. Ebeveyn olarak çocuğunuzun erken uyandığından ve okula gitmeden önce güçlü, sağlıklı, lezzetli bir kahvaltı yapmaya zamanı olduğundan emin olmalısınız.

Çocuklar genelde kahvaltıyı ihmal ederler ya da yemek yerine oyalanıp sonra geç kalmamak için okula koşarlar. Düzgün kahvaltı yapmayan çocuk tüm gün güçsüz hisseder, fiziksel ve zihinsel olarak yoğun çaba gerektiren aktiviteleri yapmakta zorlanır. Bu yüzden süt, bal, yumurta gibi besinlerle zenginleştirilmiş bir kahvaltıyı alışkanlık haline getirmek çok önemlidir.

 

9- Genel farkındalık

İçinde yaşadığımız çağda çocukların sadece okuma yazma ya da basit matematik becerilerini öğrenmeleri yetmiyor. Dünyada pek çok şey olup bitiyor ve çocuklar erken yaşlardan itibaren bunları öğrenmeye başlayabilirler. Çocuklar için uygun bir haber bülteni okunabilir ya da çocuğun takip etmesine yardımcı olunabilir. Dünyada neler olup bittiğini takip edebilmek önemlidir ve gazete okuma alışkanlığı bunun için önemli bir adımdır.

Bu alışkanlık hem çocuğun ufkunu genişletecek hem de dil becerilerinin gelişmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca kitap okumaya başlamalarına ve okumayı sevmelerine yardımcı olabilir.

 

10- Ev içi işler

Çocuklar ev içi işlere yardımcı olabilmek için hiçbir zaman çok küçük sayılmazlar. Onlara odalarını düzenli tutmak, kitapları rafa dizmek, oyuncaklarını toplamak ya da yemek masasına tabak götürmek gibi çok küçük görevler verebilirsiniz.

Bu onları yaşça büyük ve önemli hissettirecektir. Bu şekilde bağımsız hareket etmeyi de öğrenirler. Ayrıca evde, okulda ya da restoranda temizlik ve servis hizmeti yapan insanlara da saygı göstermeyi de bu şekilde öğrenebilirler.

 

11- Toplum içindeki tutum ve davranışlar

Çocuklara doğrusu öğretilmezse toplu taşıma araçlarında zorluk çıkaran, servis hizmeti veren insanlarla saygılı konuşamayan, okulda kendilerine ait olmayan şeyleri alan, kamuya ait binalara ve araçlara zarar veren kişiler olabilirler.

Toplum içinde nasıl davranmaları gerektiğini, daha da önemlisi kötü davranışlarının ne gibi sonuçları olabileceğini öğrenmelidirler. Onlara kötü davranışların olası sonuçlarını ve neden belirli şekilde davranmaları gerektiğini açıklayabilirsiniz.

 

12- Paylaşmanın önemi

Çocuğun öğrenmesi gereken belki de en önemli alışkanlık paylaşmaktır. Küçük çocuklar yaşları gereği benmerkezci ve hedef odaklıdır. “O oyuncağı istiyorum” der ve fazla söze gerek yoktur. O oyuncağa ulaşana kadar hiçbir şey umurlarında olmaz ve bu konuda tepkilerini kontrol etmekte aşırı zorlanırlar. Paylaşmak özellikle okulda daha zorlayıcı olabilir.

Çocuğunuzun sizin sevdiğiniz bir yemeği bir misafirle paylaştığınızı görmesini sağlayabilirsiniz. Çocuğunuzu da kendi yemeğini paylaşması için teşvik edebilirsiniz. Sınıfta paylaşıma dayalı grup aktiviteleri düzenlenebilir.

İyi alışkanlıklar çocuklarımızı sağlıklı ve mutlu bir yaşama hazırlar. Öğrenmek için hiçbir zaman çok erken değildir. Bir ebeveyn ya da öğretmen olarak iyi davranışlara teşvik etmek bizim görevimizdir.