Çocuklar, Ekran Süresi ve Teknoloji Eğitimi | Kidofun

Çocuklar, Ekran Süresi ve Teknoloji Eğitimi

Çocuğunun çok küçük yaşlardan itibaren tablet kullanabilmesini yüksek zeka göstergesi olarak gören ebeveynler ve çocukların sağlıklı gelişimi için belirli bir yaşa kadar ekranlardan uzak tutulması gerektiğinin sürekli altını çizen uzmanlar... Çocuklar ve teknoloji dendiğinde tüm tartışmalar bu eksende ilerliyor. Akıllı telefon ve tabletlerde evcil hayvanların bile oyun oynayabileceği uygulamalar bulunduğunu düşünürsek tablet kullanabilmeyi tek başına zeka ve beceri ölçüsü olarak görmek pek doğru olmaz. Birer yetişkin olmak üzere büyüyen çocukları hızla değişen dünyanın yepyeni alışkanlıklarından uzak tutmaya çalışmak da pek akıllıca görünmüyor.

İletişim teknolojilerinin günlük hayatımızda kullanımı arttıkça tüm yaşam süreçlerimiz dönüşüme uğradı. Ticaret, medya, sağlık gibi sektörler geri dönülemez biçimde değişirken eğitimde teknolojinin kullanımıyla ilgili çekinceler ve geleneksel yöntemlere bağlı kalma eğilimi görüyoruz. Bunda şüphesiz çocukların dijital güvenliğini koruma çabasının ve fiziksel aktivitelerinin azalmasıyla ilgili endişelerin de payı var. Ancak çocukları günde 2 saat ekran süresiyle kısıtlamak mümkün ya da faydalı mı?

 

Çocuklar için ideal ekran süresi araştırması:

Amerikan Pediatri Akademisi’nin önerdiği ekran süresi kuralları itibarıyla çocuklarda ve gençlerde ekran süresinin 2 saati geçmemesi gerektiği fikri yaygınlaştı. Ancak yeni araştırmalar bu sürenin çocukların genel sağlığı için fazla kısıtlayıcı olabileceğini gösteriyor.

Oxford İnternet Enstitüsü ve Cardiff Üniversitesi’nden araştırmacılar 2-5 yaş arası çocukları olan 20.000 ebeveynle görüştüler. Çocukların genel iyilik hali anne babayla kurduğu bağa, duygusal esnekliğine, meraklı ve pozitif olmalarına göre değerlendirildi. Sonuçlar çocukların ekran süresini kısıtlamanın özel bir faydasının olmadığını gösterdi. Raporun baş yazarı Dr. Andrew Pryzbylski, “Tüm bulgular birlikte düşünüldüğünde, sonuçlar çocukların ruh sağlıkları için ekran sürelerinin kısıtlanmasını destekleyecek hiçbir bulgu olmadığını gösteriyor. Aksine, tüm aileyi kapsayacak şekilde düşündüğümüzde anne-babanın ekran süresi konusundaki kuralları nasıl uyguladığı ve dijital dünyayı çocuklarıyla birlikte keşfetmeye aktif katılım göstermeleri ekran süresinin kendisinden çok daha önemli olduğunu gösterdi. Gelecek araştırmalar dijital cihazların anne-babalarla ya da bakım verenlerle birlikte kullanılmasının ve bu etkinliğin sosyal bir zaman haline getirilmesinin çocukların ruh sağlığını, merak duygusunu ve sürece dâhil olan bakım veren ile kurduğu bağı nasıl etkilediği üzerinde yoğunlaşmalıdır.” Araştırmada ilgili önerilerin dijital cihazların günlük hayatımıza bu kadar dahil olmadan önce belirlendiği ve bunu geçerli bir tavsiye olarak tekrar etmeden önce yeniden gözden geçirilmesi gerektiğinin altı çiziliyor.


Ne Yapabilirsiniz?

Çocuğunuzla tablet ya da bilgisayar karşısında geçirdiği zamanla ilgili çatışmak yerine bu süreyi birlikte yaratıcı, öğretici biçimde ve birlikte eğlenerek geçirebilirsiniz. Çocuğunuza hangi içeriklerle zaman geçireceği konusunda rehberlik edebilir, ekran zamanını başka fiziksel ve sosyal aktivitelerle dengeleyebilirsiniz.

4 yaş ve üzeri çocuklar Draw Your Game uygulamasıyla kendi oyunlarını oluşturabilirler. 8 yaşından küçük çocuklar için ScratchJr uygulaması eğlenceli ve faydalı bir başlangıç olabilir. Uygulama hem iOS hem de Android cihazlarda kullanılabilir. 8 yaşından büyük çocuklar Scratch web sitesinden keşfederek öğrenmeye devam edebilirler ya da Minecraft kodlama saati eğitimlerine katılabilirler.


Uzmanlar ne diyor?

Makercodes eğitimcilerinden Volkan Keskin çocuklarda kodlama eğitimiyle ilgili Journo’ya yaptığı açıklamada Yeni nesil tabletlerle büyüyor. Her şey gibi aşırısı zarar olsa da oyun oynamak kodlama konusunda bir altyapı hazırlıyor. Oyun oynamayı seven çocuk bir adım önde giriyor kodlamaya. Yeni nesilin teknoloji sevgisini üretime yönlendirmemiz gerekiyor. Elon Musk 13 yaşında ilk bilgisayar oyununu yaptı. O zamanlar bizde de atari salonlarından çıkılmazdı. Türkiye’de potansiyeli olan bir nüfus var, bunu değerlendirmemiz gerekiyor.” diyor. Elon Musk günde 2 saat ekran süresi kuralına sadık kalmış mıdır dersiniz?

Serdar Kuzuloğlu ise internet içeriklerinin çocuğun beklentileri ve yönelimlerine göre anlam kazandığını belirtiyor ve ekliyor “İnternet gibi insanlık tarihinde hiçbir kuşağa nasip olmamış eşsiz bir nimetten çocuğunuza güzel şeyler yansımasını istiyorsanız onları karakter olarak güzel şeylere, iyi düşüncelere ve yapıcı meraklara yönlendirmenizde fayda var.

Kaynaklar:
http://www.ox.ac.uk/news/2017-12-14-children%E2%80%99s-screen-time-guidelines-too-restrictive-according-new-research
https://journo.com.tr/cocuklar-icin-kodlama
https://journo.com.tr/cocuk-ve-teknoloji

Görsel: https://www.freepik.com