Çocuklar ve Yaz Kampları | Kidofun

Çocuklar ve Yaz Kampları

Kamp zamanı geldi! Eskiden sadece izcilik kulübüne kabul edilenlerin katılabildiği kamp macerası artık pek çok çocuk için ulaşılabilir durumda. Peki yaz kamplarını bu kadar özel yapan nedir? Çocuklara ne gibi faydaları var? Çocuğumu hangi kamplara götürebilir ya da gönderebilirim? Hepsi blog yazımızda.

Yaz kamplarının çocuklara faydaları nelerdir?

1. Kendi ayakları üzerinde durmayı öğrenirler

Birçok çocuk için kamp deneyimi aileden uzakta ilk kez vakit geçirmek anlamına gelebilir. Ailenin koruyucu sınırlarından uzakta kendi sosyal becerileriyle baş başa kalan çocuk, ona hayat boyu eşlik edecek bu becerileri test etme ve geliştirme imkanı bulur.  

 

2. Çocuklar doğayla yeniden tanışır

Bugünlerde kaç çocuk her gün doğada vakit geçirebiliyor? Akıllı cihazlar, sokakta oynama kültürünün kaybolması ve artan güvenlik ihtiyacı çocukların günlerini evde geçirmesini kolaylaştırıyor. Çocukları doğaya yaklaştırmanın en iyi yollarından biri yaz kamplarıdır.

 

3. Akıllı cihazlardan uzak kalabilirler

Ev ve okul ekseninde günlerini geçiren çocuğunuzu akıllı cihaz ekranlarından ne kadar uzak tutabilirsiniz? Gün içinde çocuğunuzun ekran süresini hangi aktivitelerle dengeleyebilirsiniz? Çocuğunuza kaç saat tablet kullanma izni vermelisiniz? Yaz kamplarında bütün bu soruları düşünmenize gerek kalmaz. Bilgisayarlı maker kampları haricinde çocuklar doğaya yakın teknolojiye uzak zaman geçirirler.

 

4. Çocuklar doğayla etkileşim halinde olurlar

İç mekan aktivitelerinin aksine çocuklar doğada tüm duyularını kullanırlar. Görme, duyma, koklama, dokunma, hatta bazen tatma duyularını aynı anda kullanabilmeleri hayatlarını zenginleştirir. Uzun süre yalnızca kapalı mekan aktiviteleri yapan çocuklar uyaran eksikliğiyle karşı karşıya kalabilirler ve hayatın basit zevklerini ıskalayabilirler.

Her şeyden önemlisi açık havada geçirilen zaman hareketi teşvik eder, bu da çocukların fiziksel, zihinsel ve duygusal sağlığı için son derece önemlidir. Açık havada çocuklar atlar, zıplar, tırmanır, temiz hava ve güneş ışığı alır.

 

5. arkadaş edinme becerileri gelişir ve bir sürü yeni arkadaş edinirler

Benim çocuğum utangaçtır, diye düşünüyor olabilirsiniz. Yaz kamplarında her kişilik tipinde çocuğun gelişiminde ciddi bir sıçrama görülür. Eğer utangaç bir çocuğunuz varsa güvenli ve eğlenceli bir ortam olan yaz kampları ileride ihtiyaç duyabileceği sosyal becerileri geliştirmesine yardımcı olabilir. Yazın en eğlenceli zamanlarını beraber geçiren çocuklar için yaz kampları uzun yıllar sürecek dostlukların başlangıcı olabilir.  

 

6. Yaz kampları sağlıklı bir yaşam sürmekle ilgili fikir verebilir

Yaz kampı çocukların fiziksel olarak aktif ve sürekli bir şeylerle meşgul olması demektir. Beslenme konusunda özenli davranan kamp programlarından sonra çocuklar normalde yemedikleri sebze ve meyveleri bile yemeye başlayabilirler. Bazı kamplar yemek pişirme ya da bahçecilik gibi atölyelerle zenginleştirilir. 

Tüm anne-babaların sağlıklı yaşam için kusursuz örnekler olmasını bekleyemeyiz. Çocukların sınırlı süre de olsa fiziksel olarak aktif olduğu, sağlıklı beslendiği ve yeni rol modelleriyle tanıştığı eğlenceli bir ortam, onlara farklı yaşam tarzlarının varlığını gösterebilir ve çocuk ilerleyen yaşlarda kendi seçimlerini yapabilir.

 

7. Kendine güveni artar

Dopdolu bir program, bir sürü yeni arkadaş ve bolca eğlence olsa da kamp deneyimi çocuğu konfor alanının dışına çıkarır. Bazı çocuklar evlerini ve ailelerini özleyebilir. Spor ya da eğitim aktiviteleriyle zorlanabilirler. Yeni bir ortamda arkadaş edinmek zorlayıcı bir deneyim olabilir. Ne şekilde olursa olsun çocuklar kamptan özgüvenleri artmış bir biçimde dönerler.

 

8. Takım çalışmasını öğretir

İster spor kampı olsun, ister STEM ya da sanat, kamp programları takım olmayı gerektiren aktivitelerle doludur. Çocuğunuzun hayat boyu ihtiyaç duyacağı yeteneklerden biri daha! Ev konforundan uzakta, takım arkadaşları ve liderleriyle birlikte oyunlar oynamak, yemek hazırlamak ya da kamp alanının temizlenmesine yardımcı olmak bile çocuklar için önemli bir deneyim olabilir.

 

9. Serbest oyun zamanları!

Çocuklar yılın diğer zamanlarında her sabah aynı saatte uyanıp okula giderler, eve gelip ödev yaparlar. Bazen okul dışı aktivitelere katılırlar, ancak günlerinin büyük çoğunluğu sıkıca programlanmıştır. Okul ve ev düzeninin tamamen dışında, yeni bir ortamda serbest oyun zamanı çocuğa kendini hiç olmadığı kadar özgür hissettirir.

 

10. Zorluklara direnç gösterme becerisi kazanır

Kamp çocuklar için bir sürü zorlukla karşılaşma ve bunların üstesinden gelme imkanı sunar. Belki katıldığı ilk futbol maçını kaybedebilir, ancak pratik yapıp kendini geliştirmek için imkanı olacaktır. Yaz kampları yeni hobiler edinmek için idealdir ve bir şeyi yeni öğrenmeye başladığınızda bolca kaybetmek ve yeniden denemek son derece doğaldır.

 

11. Yeni rol modelleri edinirler

Kamp liderleri çocuklar için anne-babalarından ya da öğretmenlerinden farklı bir noktada durur. Çocuklar için kamp lideri, doğada hayatta kalabilen bir kahraman, geceleri ateşin başında hikayeler anlatan bir bilge, tüm çocukların sağlıklı ve güvende olmalarını sağlayan koruyucu bir melektir. Çocukluğun en heyecan verici ve unutulmaz anlarına eşlik eden bu kişi aynı zamanda çocuğunuz için eşsiz bir rol modeli olabilir ve sağlıklı alışkanlıklar kazanması için motivasyon sağlayabilir.

Çocuğunuzu hangi kamplara götürebilirsiniz?

AKUT Doğada Yaşam Kampları:

Çocukların afetler ve acil durumlar karşısında hazırlıklı olması ve afetler karşısında dayanıklı bir toplumun temellerinin atılması ve doğa ile iç içe yaşamanın verdiği farkındalık ile doğaya saygılı bir nesil yetiştirilmesini amaçlayan AKUT, Haziran ayında bir kez Anne-Çocuk kampı, iki kez Baba-Çocuk kampı ve iki kez Kilyos Deniz Kampı düzenliyor. Kilyos Doğada Yaşam Okulu’nda gerçekleşecek kamplarda uzman eğitmenler tarafından hazırlanmış eğitim programları uygulanacak.

 

Uzay Kampı Türkiye:

Bu yaz İzmir’deki uzay ve bilim merkezini ziyaret etmeye ne dersiniz? Uzay Kampı’nda hem çocuklar hem de yetişkinler uzayla ilgili interaktif simülasyonların kullanıldığı dinamik ve eğlenceli bir ortamda; iletişim, takım çalışması ve liderlik alanlarında da eğitim alırlar. Uzay Kampı Türkiye programlarında,katılımcılara uzayda yaşama ve çalışma hissini veren simülatörler kullanılıyor. Uzay Kampı’nın Haziran ayında Robot Aktiviteli Yaz Kampı ve Space Maker Yaz Kampı bulunuyor. 

 

Alternatif Okullar Yaz Kampları:

Alternatif eğitim metotları ve uygulayıcı okullarla ilgili rehber olmayı hedefleyen Alternatif Okullar yaz boyunca çeşitli yaz kampları düzenliyor. Farklı tarihlerde farklı yaş grupları için başlayacak olan kamplarda bu yıl da doğa ve sürdürülebilir yaşam teması işlenecek. Çocuklar Antalya Çıralı’da doğanın içinde, permakültür, tırmanış, müzik, drama ve masallarla harika vakit geçirecekler. Çocukların etkinliklere katılmaya zorlanmadığı kamplarda genelde eş zamanlı iki etkinlik yer alıyor ve çocuk kendi seçimini yapabiliyor.
 

Kamp Dünyası:

Kamp Dünyası, çocukların ve gençlerin tatil dönemlerinde yorgunluklarını atmaları, tatillerini en iyi şekilde ve verimli geçirmeleri, öğrenmeleri ve eğlenmelerini amaçlayan yaz ve kış kamplarında, okul dışı eğitim alanında hizmet veriyor. 3 öğrenciye bir görevlinin düştüğü kamplar son derece güvenli ve programları eğitim ve eğlencenin harmanlanmasıyla oluşturulmuş.

 

Geleceğin Yıldızları:

Geleceğin Yıldızları 30. Yılında dopdolu bir yaz programıyla karşımızda! Deneyime dayalı öğrenme alanında geliştirdikleri eğitim ve programlama modelleriyle sıklıkla örnek alınan Geleceğin Yıldızları her çocuğu bir yıldız olarak değerlendiriyor. Liderliğin öğretilebilir ve geliştirilebilir olduğuna inanıyorlar. Çocuklara ve gençlere unutulmaz bir deneyim sunarken ailelere de güven veriyorlar.

 

Kaşif Çocuklar:

Kaşif Çocuklar’la tabletleri bırakıyor, yaşamı keşfediyoruz! Çocukların gerçek hayatı keşfederek öğreneceği doğada spor,atölyeler, geziler ve kamplar düzenleyen Kaşif Çocuklar bu yaz Datça Yaz Kampı ve Artvin Bulutlara Yolculuk Kampı olmak üzere iki kamp düzenliyor.