Çocuklar İçin Yaratıcılığı Tetikleyen Aktiviteler | Kidofun

Çocuklar İçin Yaratıcılığı Tetikleyen Aktiviteler

Bir çocuğun eğitimi, okulun ve sınıfın çok ötesine; günlük hayatını sürdürdüğü ve oyun oynadığı ortamlara kadar uzanır. 4 yaş ve üstü çocuklar için tasarlanan bu etkinliklerle size, çocuğunuzun sanatsal becerilerini geliştirmenin ve onu daha zorlu ve yaratıcı bir şekilde düşünmeye teşvik etmenin eğlenceli yollarını sunuyoruz. 

 

Mimarlık Hevesi

Çocuğunuzun mimari tasarım için yeteneklerini keşfetmesine yardımcı olabilirsiniz. En sevdiğiniz oyun alanını ziyaret edin ve çocuğunuzun orayla ilgili en çok neyi sevdiğini anlamaya çalışın. En çok hangi oyuncakları ya da ekipmanları seviyor? Yeni bir kayacak türü tasarlayabilir mi? Oyun alanını daha ilginç yapacak şey ne olabilirdi? Bu ziyaretleri ve sohbetleri, örneğin farklı bir jimnastik veya salıncak seti tasarlaması için ilham olsun diye kullanabilirsiniz. Önce birlikte graf kağıtlarına ekipman ve oyuncakların yerlerini işaretleyin. Ardından pipet, karton, tuvalet kağıdı ve kağıt havlu rulolarını kullanarak oyun alanının tamamını oluşturun. İşte çocuğunuz mimar olma yolunda ilk adımını attı! Erken yaşlar için zorlu bir çalışma olsa da sevdiği bir alan ve oyuncaklarla ilgisi olması dikkatini toplamasına ve süreçten keyif almasına yardımcı olacaktır.

 

Yepyeni bir Süper Kahraman

Her çocuk süper güçlere sahip olmak ister. Kendi süper kahraman karakterini yaratması için ona sorular sorabilirsiniz.  "Çocuğunuzun İlk Öğretmeni Sizsiniz" kitabının yazarı Rahima Baldwin Dancy, “Çocuklar kendilerini hayali oyunlarda rol yapabilecek karakterlere dönüştürmeyi severler.” diyor. Çocuğunuza hangi süper güçlere sahip olmak istediğini ve hangi süper kahraman adını seçeceğini sorun. Sonra bir süper kahraman logosu çizin, ardından eski çarşaflardan ve kumaş parçalarını kullanarak ona bir süper kahraman kostümü yapın. Gerisini şehrin yeni süper kahramanına bırakın.Konuşma Balonlarını Kendimiz Dolduruyoruz

Yaşına uygun bir karikatür dizisini çocuğunuzla birlikte inceleyin ve onu neyin güldürdüğünü keşfedin. Çocuğunuzun güldüğü karikatürleri kullanarak en baştan yepyeni bir karikatür ortaya çıkarmasına yardımcı olun. Yeni karakterler eklemek için dergilerden kesilmiş fotoğraflar ve ilüstrasyonlar kullanabilirsiniz.  Kareler halinde bir karikatür şeridi oluşturun ve her kutuyu bir konuşma balonu ile bir sahne çizerek doldurmasını sağlayın. Hikayenin ve karakterlerin her biri için bir ad bulmasını isteyin. Playful Learning'in yazarı Mariah Bruel, “Çocuklar yazmanın fikirlerini ve hikayelerini iletmek için bir araç olduğunu anladıklarında, ifade olanaklarının sınırsız hale gelir” diyor. Bu aktivite ile çocuğunuzun karikatür çizme veya yazma yeteneğini keşfedebilirsiniz.
 
 

Mahalle Kitap Kulübü

Mahalleden veya okuldan ailelerle bir araya gelin ve sırayla her ay çocukların yaşına uygun kitaplar seçin. Seçtiğiniz kitaplara ait karakterler, çizimler, temalar ve sahneler hakkında tartışabilmek için sorular listeleyin. Toplantıları, hikayeyle ilgili yiyeceklerle dolu, eğlenceli akşam yemeği etkinliğine dönüştürün. Çocuklarınız pişirmeye katılabilir ve uygun yiyecekleri seçmek için beyin fırtınasınına yardımcı olabilir. Örneğin Roald Dahl'dan Charlie'nin Çikolata Fabrikası kitabını okuduysanız, her katılımcı çikolatalı pasta veya kurabiye gibi çikolata içeren bir yiyecekle toplantıya gelebilir.

 

Münazara Kulübü - İlk Politik Platform

Çocuklarınız oy kullanmak için çok küçük, ancak kendi seçim çalışmanızı yaparak siyasi kampanyaların nasıl hazırlandığını onlara öğretebilirsiniz. İki çocuk dostu karşıt konu önerin ( Tabu mu Monopoly mi? - Kediler mi yoksa köpekler mi? Yetişkinler çocuklar adına karar verebilir mi? gibi) ve iki çocuğun karşıt fikirleri savunabileceği bir konuyu aranızda kararlaştırın. Taraflardan birinin neden diğerinden daha iyi olduğunu göstermek için posterler, sloganlar ve argümanlar oluşturmaları için çocukları teşvik edin. Ardından iki tarafa da bir veya iki hafta boyunca evde yapacakları bir kampanya dönemi süresi tanıyın. İzleyici olarak arkadaşlarınız veya aile üyelerinizin katıldığı gerçek bir tartışma günü belirleyin. Tartışma başlasın!
 

Aile Blogumuz

Geziler, tatiller ve özel günlerden fotoğraflar, videolar içeren, dışarıdan erişime kapalı bir aile blogu tasarlayın. Bu, çocuğun bilgisayar becerilerini geliştirirken aile bağlarını güçlendirmek ve bağlantıda kalmak için iyi bir fikir olabilir. Yetişkin gözetimi altında, her çocuk sayfaya kişisel bilgiler (yine de fazla kişisel olmayan bilgiler) ekleyebilir. Yeni hobilerini, en son başarılarını, bu yılın hedeflerini paylaştığı sayfa tüm aile üyelerinin erişimine açık olabilir. Bu şekilde çocuğunuzun gizli yeteneklerini ve ilgi alanlarını keşfedebilirsiniz. Belki de çocuklarınızdan biri aile maceralarını fotoğraflarla hikayeleştirmeyi, diğeri de sayfa tasarımı üzerinde çalışmayı seviyordur.
 
 

Diğer galaksileri keşfediyoruz!

Evrenin gizemi, hayal gücünün gelişmesi için harika bir alan sağlar. Bir planetaryumu ziyaret edin ve çocuğunuzu kendi gezegenini hayal etmesi için teşvik edin.  Gezegenin adını, özelliklerini (halkalar, kırmızı topraklar, uydular gibi) ve diğer gezegenlere göre konumunu birlikte bulun. Bu gezegeni diğer tüm gezegenlerden ayıran bir özelliği var mı? Gezegenin kağıttan maketini de yapabilirsiniz. Bir şeyler üretmek, çocuklar için şekilleri kesmek veya oyuncakları boşluklara yerleştirmekten çok daha tatmin edicidir. Yeni takımyıldızlar oluşturmak için siyah kağıda beyaz boya sıçratın ve ardından yeni gezegeninizi yıldızlı arka plana yerleştirin.

 

İkinci Yabancı Dil

İkinci veya üçüncü bir dili konuşmak önemli bir beceridir. Evinizde başka bir dilde bir kelime posterleri asarak başlayabilirsiniz. Kelimeleri çocuğunuzun hayatındaki bir dönüm noktasına veya olaya bağlayacak şekilde seçin. Örneğin, bir okul yılının başlangıcında "okul" kelimesini veya "Okulu seviyorum" cümlesini başka bir dilde yazın. Her hafta, arabada, akşam yemeğinde veya spor aktivitesine giderken yolda farklı bir kelime veya cümle kullanarak pratik yapın. Bir seferde tek bir dil üzerinde yoğunlaşmak, çocuğunuzun çeşitli dillerin kalıplarını ve seslerini daha iyi anlamasını sağlar. Ayrıca, çocuğunuzun okuduğu okulda ikinci bir yabancı dil öğretiliyorsa konuyla ilgili öğretmenine danışabilir ve evde küçük alıştırmalar yapmaya o dille başlayabilirsiniz. Çocuğunuz yeni kelimeler öğrenirken, onları bir panoya, postere veya karalama defterine ekleyerek takip edebilirsiniz Ek kaynak olarak ebeveynler DuoLingo, Lingokids, Cambly Kids gibi uygulamaları indirebilirler.
 

Mektup Arkadaşlığı

Çocuğunuzun yazma ve ifade yeteneğini keşfetmesine yardımcı olacak bir başka yöntem de mektup arkadaşlığı olabilir. Mektup arkadaşlığı uygulamaları özellikle aynı yaşta ve benzer ilgi alanlarına sahip çocukların yeni öğrendikleri dille ilgili pratik yapmalarına olanak sağlar. Eski bir okul arkadaşıyla ya da bir başka şehirde veya ülkede yaşayan kuzeniyle mektuplaşmaları için çocukları teşvik edebilirsiniz. Kolajlar, baskı fotoğraflar, kartpostallar, mektuptaki detayları renklendirecek minik aksesuarlar çocuğunuzun heyecanla bekleyeceği sürprizlere dönüşebilir. İnternet üzerinden mektup arkadaşı uygulamalarını ziyaret ederek çocuğunuzun mektuplaşabileceği yeni arkadaşlar bulmasına da yardımcı olabilirsiniz.
 
 

Her Gün Kutlanmaya Değer!

Özel gün ve haftaların yılın yarısını kapsadığını biliyor muydunuz? Her ayın tatil günlerini, kültürünüze ait özel günleri, farkındalık haftalarını araştırın ve çocuğunuzun durumları kutlamak için eğlenceli ve yaratıcı yollar düşünmesini sağlayın. Örneğin Ocak ayında Edirne'nin Keşan ilçesine bağlı Çamlıca köyünde Halloween kutlamasına çok benzeyen Bocuk Gecesi düzenleniyor. Birbirinden çok farklı kültürlerin benzer gelenekleri sürdürmesi çocuğunuza farklılıklarımızdan daha çok benzerliklerimizin olduğunu anlatabilir. Her yıl 18-24 Mart tarihleri arasında kutlanan Yaşlılar Haftası’nda ailenizdeki yaşlılar için el yapımı kartlar hazırlayabilirsiniz. Çocuğunuzla şehirlerin nasıl daha yaşlı-dostu olabileceği üzerine sohbet edebilirsiniz.