Psikologlar çocukların yaz aylarında sıkılmalarını tavsiye ediyor | Kidofun

Psikologlar çocukların yaz aylarında sıkılmalarını tavsiye ediyor

Okulların kapanmasıyla çocukların kalan zamanını doğru yönetmek için mesai mi harcıyorsunuz? Çocuğunuzun boş zamanlarını doğru değerlendiremediğinden mi endişe ediyorsunuz? Can sıkıntısı düşündüğünüzden daha faydalı olabilir! Kidofun editörü sizler için çevirdi. 

Çocuklarınızı planlanmamış yaz aylarında satranç kampı, sanat okulu, aşçılık dersleri veya tenis dersleriyle eğlendirir misiniz? Ya da belki hepsiyle?
Çocukların zamanını fazlasıyla doldurmak ve çok ihtiyaç duyulan çocuk bakımını sağlamak için okul zamanı dışında çocuk aktiviteleri ve yaz kampları bulunuyor. Ancak psikologlar ve çocuk gelişimi uzmanları, yaz aylarında çocukların fazla programlanmasının gereksiz olduğunu ve nihayetinde çocukların kendilerini ilgilendiren şeyleri keşfetmelerini engelleyebileceğini öne sürüyor.

“Bir ebeveyn olarak rolünüz, çocukları toplumda yer almaya hazırlamaktır." Londra'da eğitim odaklı bir çocuk psikoloğu olan Lyn Fry "Yetişkin olmak, kendinizi meşgul etmek ve boş zamanınızı sizi mutlu edecek şekilde doldurmak anlamına gelir” diyor. “Ebeveynler tüm zamanlarını çocuklarının boş zamanlarını doldurarak geçirirse, o zaman çocuk bunu kendisi için yapmayı asla öğrenemez.”

Fry, sıkıntıların yararlarını işaret eden tek kişi değil. Doğu Anglia Üniversitesi’nden sıkıntı ve hayal gücü arasındaki bağlantıya odaklanan misafir öğretim üyesi Teresa Belton, BBC'ye can sıkıntısının daha sonra gerçek yaratıcılığa izin veren “iç uyaran” geliştirmede çok önemli olduğunu söyledi.

Can sıkıntısı kapasitemiz, internetin tüm cazibeleri ile iyi bir şekilde azalmış olsa da, uzmanlar, onlarca yıldır hiçbir şey yapmamanın önemini tartışıyorlar.

1993 yılında, psikanalist Adam Phillips, sıkılma kapasitesinin çocuk için gelişimsel bir başarı olabileceğini yazdı. Philips, Öpüşme, Gıdıklanma ve Sıkılma Üzerine isimli kitabında can sıkıntısının hayatı aceleye getirmek yerine hayat üzerine düşünmek için bir şans olduğunu söyledi. "Çocuğun ilgilendiği şeyleri bulmak için zaman ayırmak yerine, sürekli bir şeylere ilgi göstermesini beklemek, yetişkinlerin en baskıcı taleplerinden biridir. Can sıkıntısı, kişinin zaman ayırma sürecinin bir parçasıdır” diye ekledi.

Fry, yaz başlangıcında ebeveynlerin çocuklarıyla oturup - en azından dört yaşın üzerinde olanlarıyla- çocuklarının tatilinde yapmaktan keyif alabilecekleri her şeyin bir listesini yazmasını önerir. Bunlar, iskambil kartları oynamak, kitap okumak ya da bisiklete binmek gibi basit aktiviteler olabilir. Ayrıca şık bir akşam yemeği hazırlamak, senaryo yazmak ya da fotoğraf çekmeyi öğrenmek gibi daha ayrıntılı fikirler de olabilir.

Daha sonra, çocuğunuz yaz boyunca sıkıntıdan şikayetçi olarak size gelirse, gidip listeye bakmalarını söyleyin.

Bu onlara “Yapmak istediğim şey bu” deme sorumluluğunu yükler, diyor Fry.

Çocuklar büyük olasılıkla bir süre amaçsızca vakit geçirebilir ve sıkılabilir, bunun boşa harcanmış bir zaman olmadığını anlamak önemlidir.
Fry, “Sıkılma konusunda hiçbir sorun yok” diyor. “Bu bir günah değil, değil mi? Çocukların işleri halletmek için kendilerini motive etmek üzere nasıl sıkılmaları gerektiğini öğrenmeleri gerektiğini düşünüyorum. Sıkılmak, çocukları bağımsız hale getirmenin bir yoludur.”

Aynı teori 1930 yılında filozof Bertrand Russel'ın bir bölümünü sıkılmanın değerine ayırdığı kitabı Mutlu Olma Sanatı'nda da ileri sürülmüştür. Russel, hayal etme ve can sıkıntısı ile başa çıkma kapasitesi çocukken öğrenilmeli, yazmıştır.

“Bir çocuk, genç bir bitki gibi, aynı toprakta rahatsız edilmeden bırakıldığında en iyi gelişir. Çok fazla seyahat, çok çeşitli gösterimler gençlere iyi gelmiyor ve büyürken onların verimli monotonluklara dayanamayacak hale gelmelerine neden oluyor.”