Düşük Bütçeli Oyun Fikirleri | Kidofun

Düşük Bütçeli Oyun Fikirleri

Çocuklar için oyun oynamak kesinlikle yüksek maliyetli olmak zorunda değil! Oyun için ihtiyaç duyulan malzemeler de oyuncak olmak zorunda değildir. En iyi oyun malzemesi farklı amaçlar için kullanılabilen ve farklı yaş gruplarının kullanabileceği malzemedir. Çocuklar oyun oynamak için hayal güçlerini kullanarak bir soruna çözüm aradığında, yeni bir yöntem denediğinde, bedenlerini ve zihinlerini farklı şekilde çalıştırdığında ya da bir başkasıyla iletişim kurduğunda zihinsel ve bedensel olarak daha fazla gelişim gösterir. Bu yüzden oyunda kullanılan malzemenin hayal gücüne alan bırakması çok değerlidir.

Doğal ve geri dönüştürülebilir malzemeler:

Doğada bulunabilen malzemeler çeşitli amaçlarla kullanılabilen oyuncaklardır. Çiçekler, yapraklar, dal parçaları, kum, çamur ve su kolayca bulunabilen, ücretsiz alınabilen, doğal oyun malzemeleridir ve çocuklara binbir çeşit oyun imkanı sağlar. Bir dal parçası; kılıç, toprağı eşeleme aracı, mikrofon ya da dallardan yapılmış bir yapının parçası olabilir. Üzerinden atlamak için bir engel olarak kullanılabilir. Ölçüm aracı olarak kullanılabilir. Tek bir dal parçası bir sürü farklı işe yarayabilir ve tüm yaş grupları kullanabilir.

Doğal malzemeler haricinde düşük bütçeli bir başka oyuncağımız top. Çocuklar bebeklikten 10-12 yaşlarına kadar topla pek çok farklı oyun oynayabilir. Evde kolayca bulunan karton kutular ve geri dönüştürülebilen şişeler, kesilip yırtılabilecek eski kıyafetler, makara bobinleri çocuğun kendi oluşturacağı oyuncağın parçaları olabilir. Çocuk çarşaf ve mandalları kullanarak oyun çadırı yapabilir. Aynı çarşaf uçan halı ya da elbiseye dönüşebilir. Her şey çocuğun hayal gücünü harekete geçirmek içindir.

Kendin Yap: Kuklalar

Son derece eğlenceli ve basitçe yapılabilen bir başka oyuncak türü kukla. Kuklalar için çok fazla para harcamanıza gerek yok. Elbette son derece ilgi çekici ve pahalı kuklalar bulabilirsiniz, ancak evdeki malzemelerle basit kuklalar da yapabilirsiniz. Örneğin sadece bir tükenmez kalem kullanarak parmağınıza iki göz çizersiniz ve parmak kuklanız olur. El fenerini boş bir duvara yansıtıp elinizin gölgesiyle ağzını oynatabilen bir karakter yaratabilirsiniz. Sadece bir parça kağıt ve bir çubukla da kukla yapılabilir. Bir çorabı elinize geçirerek konuşabilen bir kukla yapabilirsiniz. Gözleri için düğme dikebilir ya da yapıştırabilirsiniz. Farklı malzemelerden saç yapabilirsiniz. Herhangi bir nesnenin üzerine patlak gözler yapıştırın ve kuklanız hazır.

Yüksek el becerisi isteyen kuklalar yapmanıza gerek yok. Çocuğunuzun bu yönde ilgisi varsa elbette birlikte ileri seviye kuklalar tasarlayabilirsiniz, ancak son derece basit versiyonları da mümkündür ve aynı işlevi görür. Kuklayla ilgili önemli olan şey cansız bir nesneye hayat vermek, bir karakter ve ses vermektir.

Kuklayla oynamak çocuklarla iletişime geçmenin eğlenceli bir yolu da olabilir. Günlük alışkanlıkları neşeli bir biçimde hatırlatmak için kukla “şimdi uyku vakti” diyebilir “bugün yemekte ne varmış” diye sorabilir ya da hikayeler anlatabilir.

Çocuklarınızla birlikte ayrıca aşağıdaki oyunları deneyebilirsiniz.

Okul öncesi çocuklar için:

  • Eski ince çoraplarınıza buruşturulmuş kağıt ya da başka bir dolgu malzemesi doldurarak yılan ya da tırtıl yapmayı öğretin.

  • Çocuğun farklı kostümler oluşturabilmesi için eski kıyafetlerinizi bir kutuya doldurun.

  • Bir gazeteyi sihirbaz ya da korsan şapkası biçiminde katlayın. Çocuğunuza eski dergilerden resimler kesip yapıştırarak şapkayı süslemeyi öğretin.

  • Çocuğunuz hayal gücünü kullanarak karton kutulardan istediği oyuncağı yapabilir. İrice bir karton kutu okul öncesi çocuğu için bir eve ya da arabaya dönüşebilir.

  • Müsvedde kağıtları bir araya getirip zımbalayarak bir defter oluşturun. Çocuğunuz çizerek ya da dergilerden fotoğraf kesip yapıştırarak kendi hikayesini oluşturabilir.

 

Okul dönemine geçmiş çocuklar için:

  • Karton kutular bu yaş grubu için de uygundur, çocuklar karton kutuları oyuncak ev ya da roket yapmak için kullanabilir.

  • Çocuğunuzla birlikte yemek yapabilirsiniz. Ailecek en sevdiğiniz yemekten başlayabilirsiniz.

  • Çocuğunuzdan oyun oynamak için bir arkadaşını davet etmesini isteyebilirsiniz.

  • Eski çarşafları sandalyelerin üzerine geçirerek çadır yapabilir ya da çarşafı masanın kenarlarından sarkıtarak saklanma ve oyun alanı oluşturabilirsiniz.

  • Çocuğunuzdan evle ilgili ufak işler konusunda yardımcı olmasını isteyebilirsiniz. Örneğin çocuğunuz temiz çamaşırları katlayabilir ya da bahçeyi sulayabilir.