Ebeveynler için "Keşke Daha Önce Bilseydim" Dedirten Numaralar | Kidofun

Ebeveynler için "Keşke Daha Önce Bilseydim" Dedirten Numaralar

Anne babaların yıllar içinde keşfettikleri ve “keşke daha önce bilseydim” diye dizlerini dövdükleri numaraları Reddit forumlarından sizler için derledik...

Hayır!

Çocuğunuzun bir soruya hayır cevabını vermiş olması, aynı soruyu tatlı bir sesle soran oyuncak ayısına da hayır cevabını vereceği anlamına gelmez.

Seçim Hilesi

Hayır demeyi yeni öğrenmiş ve tadını çıkaran çocuğa evet — hayırla yanıt verilen sorular sorulmaz.

“Hamburger yer misin? / HAYIR!” yerine;

Hamburgerin ketçaplı mı olsun, ketçapsız mı?

Rutinler

Çocukların günlük hayatlarının tahmin edilebilir olması güven duymalarına, sağlıklı ve enerjik olmalarına yardımcı olur. Ne zaman yataktan kalkılır, ne zaman yemek yenir, ne zaman iyi geceler öpücüğü verilir bilinirse daha mutlu olurlar. Daha az huysuzluk, daha az sorun!

Neden? Neden? NEDEN?

Çocuğun otomatiğe bağlamış gibi her neden diye sorduğunda mantıklı ve anlaşılır cevap vermeye çalışmak yerine “Sence neden olabilir?” diye sormak. Hem çocuğun bir sürü hikaye uydurmasına izin vermiş hem de bir sürü yükten kurtulmuş olursunuz.

5 dakika içinde giyinmen gerek!

Birçok çocuğun zaman algısı yoktur. 5 dakikada hazır olması gerektiğinde bunun için ne kadar hızlı olması gerektiğini kestiremezler. Bunun yerine “Bu şarkı bitene kadar giyinmiş olman gerek” diyerek sevdiği bir şarkıyı açabilirsiniz.

Giyinme yarışı: Benden hızlı giyinemezsin!

Çocukların rekabetçi doğasını onların yararına kullanma tekniği. Hızlıca hazırlanıp evden çıkmanız gerekiyorsa onu yarışa sokun.

Bölüştürme oyunu

Bazen iki kardeşin bir kurabiyeyi ya da bir grup oyuncağı oyuncak paylaşmaları gerekir. Her zaman orada bulunup paylaşıma müdahale edemezsiniz ve çocukların kendi sorunlarını aralarında çözebilmelerini tercih edersiniz. Bölüştürme kuralına göre çocuklardan biri kurabiyeyi böler ya da oyuncakları gruplara ayırır, diğeri ilk parçayı seçer.

Sorumluluk ve kurabiye eşit bölünmüş olur.