Ebeveynler için TikTok Rehberi | Kidofun

Ebeveynler için TikTok Rehberi

Geçtiğimiz günlerde Hindistan’ın ülke genelinde yasaklamasından sonra gözler yine TikTok uygulamasına çevrildi. Çocukların teknolojiyi ve medyayı güvenli kullanabilmesi için ailelere eğitici içerikler sağlayan ve kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Common Sense Media’nın en çok okunan rehberini sizler için çevirdik. Keyifli okumalar!

Ebeveynler için TikTok Rehberi

TikTok güvenli midir? Nasıl kullanılır? Çocuğumla düet yapabilir miyim? Bu popüler şarkı söyleme ve paylaşma uygulaması hakkında ebeveyn olarak bilmeniz gereken her şey…

Takip edilecek neredeyse sonsuz sayıda sosyal ağ bulunduğundan, çocuğunuzun TikTok uygulamasını saplantı derecesinde çok kullanmasının aklınızda soru işaretleri uyandırması pek şaşırtıcı değil. Peki, tam olarak nedir bu TikTok?

TikTok - Gerçek Kısa Videolar doğrudan telefonunuz aracılığıyla ve genellikle müzik listelerinde popüler şarkılar eşliğinde video izleyebilmenizi, oluşturabilmenizi ve paylaşabilmenizi sağlayan ücretsiz bir sosyal medya uygulamasıdır. İlk olarak ABD'de musical.ly olarak ortaya çıkan uygulama, Ağustos 2018'de iki farklı uygulamanın bir araya getirilmesiyle yeniden piyasaya çıkmıştır. 100 milyondan fazla kullanıcısı olan Tik Tok, popülerliğinin bir kısmını çocukların sen sevdiği başka uygulamalara ait özellikleri başarılı bir şekilde bir araya getirmesine borçlu. Kullanıcılar, pleybek uygulaması Dubsmash’te olduğu gibi popüler müziklerin ve parçaların pleybek videolarını izleyebilir ve kendi videolarını çekebilirler. Veya piyasadan kalkan Vine uygulamasında olduğu gibi, çocuklar komediden ciddi videolara kadar değişen bir yelpazede kısa ve paylaşılabilir videolar üretebilirler. Son olarak, Tik Tok tıpkı YouTube’da olduğu gibi, arkadaşlarınızla ve hayranlarınızla beğeniler, yorumlar ve hatta düetler aracılığıyla bağlantı kurmanıza olanak tanıyan etkileşimli bir video dünyasıdır.

TikTok - Gerçek Kısa Videolar kendi ünlülerini bile yaratmıştır. Baby Ariel ve Jacob Sartorius gibi musical.ly ünlüleri neredeyse bir gecede, özellikle çocuklar ve gençler arasında büyük bir internet şöhretine kavuşmuştur.

Ancak, bu konuda çok fazla bilgi olması, ebeveynlerin bu uygulamanın gerçekten güvenli olup olmadığına karar vermelerini zorlaştırabilir. TikTok videoları çoğunlukla zararsız, yaratıcı ve eğlenceli olsa da, uygulamayı kullanan çocuklarla ilgili gerçekçi endişeler de bulunmaktadır. Her sosyal ağda olduğu gibi, sizin ve çocuklarınızın ne kadar bilgi paylaştığını sınırlamak için gizlilik ayarlarından faydalanmanız gerekir. Çocuklar, bazı içerikleri gözden geçirmeden ya da düzenlemeden paylaşabilir. Bazı çevrimiçi tacizcilerin bu uygulamayı kullanarak genç kullanıcıları hedef aldığına dair şikâyetler alınmıştır. Sonuç olarak, 2019 yılında TikTok, çocuk mahremiyeti yasasını ihlal ettiği iddiasıyla federal düzenleyici kurumlara milyonlarca tazminat ödemek zorunda kalmıştır.

Common Sense Media'nın TikTok – Gerçek Kısa Videolar uygulaması ile ilgili incelemesinin tamamını okuyarak, ebeveynlerinin en sık sorduğu soruların yanıtlarını öğrenin ve çocuklarınızın bu platformu güvenle kullanmalarına yardımcı olun.


TikTok - Gerçek Kısa Videolar Nedir?

TikTok, kullanıcıların kendi çektiği ve çoğunlukla popüler şarkılara pleybek yaptıkları videoları paylaşmak için kullandığı bir sosyal ağdır. Platform, ilk başta musical.ly adıyla piyasaya sürülmüştür (Mû-zik-li olarak telaffuz edilir). Kullanıcılar bu platformda pleybek yaptıkları, şarkı söyledikleri, dans ettikleri ya da sadece konuştukları videolar çekebilir ve paylaşabilirler. Ayrıca, diğer kullanıcıların çok çeşitli konuları, şarkıları ve tarzları barındıran içeriklerine göz atabilir ve bunlarla etkileşime geçebilirler.


TikTok ne kadar güvenli?

Her sosyal ağı kullanmanın belli riskleri olabilir, ancak çocukların uygulamayı yetişkin gözetimi altında (ve gizli bir hesapla) güvenli bir şekilde kullanması mümkündür. TikTok'a kaydolduğunuzda hesabınız varsayılan olarak herkese açıktır, yani herhangi biri videolarınızı görebilir, size doğrudan mesaj gönderebilir ve konum bilgilerinizi kullanabilir. Ebeveynler, çocukların kullandığı hesapların tüm gizlilik ayarlarının etkinleştirildiğinden emin olmalıdır, bu sayede yalnızca tanıdıkları kişiler çocuklarınızın videolarıyla etkileşime geçebilir veya uygulama üzerinden onlara mesaj atabilir.


TikTok nasıl çalışır?

TikTok kullanıcıları, uygulamaya telefon numarası, e-posta adresi, Facebook veya Instagram hesapları aracılığıyla kaydolurlar. Giriş yaptıktan sonra, popüler içerik üreticilerine veya kategorilerine (komedi, hayvanlar, spor gibi) göre arama yapabilir veya videoları bulmak için hashtag'leri kullanabilirsiniz. Telefon rehberinizi ya da sosyal medya takipçilerinizi kullanarak uygulamayı kullanan diğer arkadaşlarınıza da ulaşabilirsiniz. TikTok kullanan birçok çocuk video üretmekten keyif alsa da, çoğu kişi kendi videolarını paylaşmak yerine uygulamayı sadece içerik üreticilerini bulmak ve takip etmek için kullanırlar.
 

TikTok çocuklar için uygun mu?

TikTok popüler müzik üzerine yoğunlaştığı için, platformdaki birçok video küfür ve cinsel çağrışımları olan şarkı sözleri içermektedir. Bu nedenle çocukların uygulamayı kendi başlarına kullanmaları yaşlarına uygun olmayabilir. TikTok, "seks" veya "porno" gibi sakıncalı içerikleri aramanıza izin vermese de, açık kıyafetler giyen ve davetkâr şekilde dans eden kişiler kolaylıkla karşınıza çıkabilir. Çocuklarınızın uygulamayı kullanımını denetler ve kullanımınızı radyodan tanıdığınız şarkılarla sınırlı tutarsanız, TikTok çocuk dostu bir deneyim olabilir. 2019’da sitede 13 yaşın altında çok sayıda çocuk bulunması nedeniyle açılan çocuk mahremiyetini ihlal davaları sonucu Federal Ticaret Komisyonu’na yüklü tazminatlar ödenmesinin ardından, geliştiriciler uygulama içerisinde çocukların yalnızca kendileri için özel olarak düzenlenmiş, temiz videolara erişmelerini sağlayan ayrı bir bölüm oluşturmuştur. Çocuklar, bu bölümde kendi videolarını paylaşamaz, yorum veya arama yapamazlar. Bununla birlikte, çocukların yetişkin bölümüne erişmek için yalnızca sahte bir doğum tarihi girmesi yeterlidir.
 

TikTok hangi yaş grubu için tavsiye edilir?

Common Sense, özellikle gizlilik sorunları ve yetişkinlere yönelik içeriklerden ötürü, uygulamanın 16 yaş ve üstü tarafından kullanılmasını tavsiye eder. TikTok, kullanıcıların uygulamayı kullanabilmeleri için en az 13 yaşında olmalarını ve 18 yaşın altındaki herkesin bir ebeveynin veya velisinin onayını almasını zorunlu tutar, buna rağmen platformda çok sayıda 10-13 yaş arası kullanıcı vardır. Bu yaş aralığındaki veya daha küçük çocuklarınız uygulamayı kullanmak istemesi halinde, kullanıcı hesabı daha küçük yaştaki kullanıcıların neleri izleyip paylaştığını denetleyebilecek bir yetişkine ait olmalıdır. Uygulamanın yukarıda bahsedilen 13 yaşın altındaki çocukların yetişkin içerik ve yorumlarına erişimini kısıtlayan bir bölümü de vardır, ancak sahte bir doğum tarihi ile giriş yapmak çok kolay olduğu için bu platformun daha ileriki yaşlardaki gençler tarafından kullanılması en iyisidir.

 

TikTok hesabınızı nasıl gizleyebilirsiniz?

TikTok hesabınızı gizlemek için, profil sayfanıza gidin ve sağ üst köşedeki üç nokta simgesine tıklayın. Gizlilik ve Güvenlik sekmesine gidin. Buradan, "Gizli Hesap" özelliğini seçin. Ayrıca size kimin yorum ve doğrudan mesaj gönderebileceğini ve kiminle düet yapabileceğini de buradan belirleyebilirsiniz.

 

Bir TikTok videosunu nasıl silerim?

Hesabınızda paylaştığınız bir TikTok videosunu silmek için, profilinizden kaldırmak istediğiniz videoyu seçin. Bu sayfanın sağ alt köşesindeki "..." simgesine tıklayın ve “Sil” veya çöp kutusu simgesini seçin. Videoyu silmek istediğinizden emin olup olmadığınız sorulacak ve ardından video profilinizden kaldırılacaktır.

 

Bir TikTok hesabını nasıl silebilirim?

TikTok hesabınızı silmek için profilinize gidin, ardından sağ üst köşedeki "..." simgesine tıklayın. Hesabımı Yönet'i seçin. Buradan eğer daha önce eklenmemişse, bir telefon numarası eklemelisiniz. Bu, çalışan bir numara olmalıdır, çünkü numaranızı ve ardından hesap silme isteğinizi doğrulamak için telefonunuza birer kod gönderilecektir. Telefon numaranızı ekledikten sonra, “Hesabımı Yönet” menüsünün altında "Hesabınızı silmeyi mi düşünüyorsunuz?" diye soran yeni bir seçenek belirecektir. Bu ifadeye tıklayarak, sizden doğrulama kodunu girmenizi isteyecek yeni bir sayfaya yönlendirileceksiniz. Doğrulama kodunu içeren bir kısa mesaj almak için "Kod Gönder" seçeneğine tıklayın. Gelen numarayı girin, ardından Devam'ı seçin. Bu aşamada, hesabınızı silmenin sonuçları hakkında size bilgi verilecektir. Hesabınızı silmek istediğinizi son kez onaylamak için Devam'ı seçin ve ardından Hesabı Sil'e tıklayın.

 

TikTok'u çocuklarımla nasıl kullanabilirim?

Çocuklarınızla beraber videolar izleyerek ve çekerek, çocuklar ile şüpheli içerikler arasında bir tampon vazifesi görebilirsiniz. Kamerayı tutmayı ya da bir özçekim düeti yapmak için ön kamerayı kullanmayı teklif edebilirsiniz. Çektiğiniz videoyu paylaşabilir veya yalnızca sizin görebileceğiniz şekilde "gizli" olarak kaydedebilirsiniz. Bu uygulama, aynı zamanda videoları e-posta veya kısa mesaj aracılığıyla ya da içeriklerinizi kimlerin görebileceğini daha iyi kontrol edebileceğiniz diğer sosyal medya platformlarında paylaşmanıza olanak tanır. Böylece çocuklar aralarında yabancıların da bulunabileceği geniş bir insan kitlesi yerine, yalnızca kendi arkadaşları ve akrabaları için performans sergileyebilirler.

 

TikTok'ta nasıl düet yapılır?

TikTok, farklı yerlerdeki iki kullanıcının düet yapmasını sağlayan bir özelliğe sahiptir. Bu özelliğin kullanılabilmesi için her iki kullanıcının da birbirini takip etmesi gerekir. Bir kullanıcı bir video çeker ve paylaşır, ardından takipleştiği başka bir kullanıcı videonun sağ altındaki "..." simgesine tıklayarak "Düete başla!" özelliğini seçebilir. Böylece, ikinci kullanıcı ilk kullanıcı ile dönüşümlü olarak veya bölünmüş bir ekranda yan yana pleybek yapabilir.

 

Çocuğumun TikTok'taki etkinliğini sınırlandırmanın ya da kısıtlamanın bir yolu var mı?

TikTok, engellenen arama terimlerinin yanı sıra, uygulamada harcanan zamanı sınırlamak ve uygunsuz olabilecek videoların görüntülenmesini kısıtlamak için Dijital Refah özellikleri de sunmaktadır. Bu özellikleri etkinleştirmek için kullanıcı profilinizin sağ üst köşesindeki üç noktaya tıklayın. Ardından şemsiye simgesinin yanındaki "Dijital Refah" sekmesini seçin. Bu özellikler otomatik olarak dört rakamlı bir şifre ile korunur, böylece çocuklar bunları kendi başlarına kapatamazlar. Bu sekme aracılığıyla, ebeveynler kullanıcıların uygulamada geçirdiği süreyi günde iki saat ile sınırlayan Ekran Saati Yönetimi'ni ve bazı içerikleri engelleyen Sınırlı Modu etkinleştirmeyi seçebilir. Unutmayın, Sınırlı Mod kusursuz değildir ve uygulamayı kendi başlarına kullanan çocuklar filtre açıkken bile yaşlarına uygun olmayan videolarla karşılaşabilirler.

 

Çocuğumun TikTok'taki etkinliğini nasıl takip edebilirim?

TikTok'taki içeriği filtrelemenin Sınırlı Mod dışında bir yolu yoktur; bu nedenle ebeveynlerin 13 yaşın altındaki çocuklarıyla ortak bir hesap kullanmaları tavsiye edilir. Bu, çocuğunuzun hangi videoları izleyip paylaştığını görebilmenizi sağlar. Yakın takibe karşı daha fazla direnç gösteren ileri yaştaki çocukların ebeveynleri, en sevdikleri video üreticilerini öğrenerek bu kullanıcıların nasıl videolar paylaştıklarına (çocuğunuz yanınızdayken veya başka bir zaman) göz atabilirler. Ayrıca, ebeveynler en popüler şarkıları, videoları ve sanal meydan okumaları düzenli aralıklarla takip etmek için de belirli bir zaman ayırmalıdırlar.

 

Ya çocuğum TikTok ünlüsü olmak isterse?

TikTok'u kullanmanın en güvenli yolu gizli bir hesap olsa da, uygulamanın sosyal doğası ve bu platformda yıldızı parlayan kullanıcıların hızla şöhret sahibi olması nedeniyle, çocuğunuz profilini herkese açık hale getirmek için size yalvarıyor olabilir. Ünlü olma fikri oldukça heyecan vericidir ve bu durum çocukları daha geniş bir izleyici kitlesi kazanmak için normalde yapmayacakları şeyler yapmaya teşvik edebilir. Ayrıca çocuklar "beğeni" toplamak ve sanal bir onay elde etmek konusunda takıntılı hale gelebilirler. Ebeveyn olarak, güvenli davranışları destekleyin ve bu konuda çocuklarınıza örnek teşkil edin. Son olarak, çocuğunuzun paylaştığı bilgi ve içeriklere güvenli sınırlar koymayı ihmal etmeyin.


Orijinal içerik: https://www.commonsensemedia.org/blog/parents-ultimate-guide-to-musically