Okul Dışı Aktiviteler: Çocuğumla neler yapabilirim? | Kidofun

Okul Dışı Aktiviteler: Çocuğumla neler yapabilirim?

Okul dışı zamanlarda çocuğunuzu harekete geçirecek, tablete yapışıp kalmasını engelleyecek, eğlenirken öğrenmesine yardımcı olacak aktiviteler mi arıyorsunuz?

Doğru araştırma ve planlamayla çocuğunuzun bütünsel gelişimine katkıda bulunacak etkinlikleri bulabilir ve okul dışı zamanını doğru değerlendirmesine yardımcı olabilirsiniz.

İşte okul sonrası için değerlendirebileceğiniz aktiviteler:


1. Dans:

Çocukların dans gösterilerini izlemeyi herkes sever! Dans bazı içedönük ve utangaç çocuklar için bile önemli bir ifade aracı olabilmektedir. Dans etmek çocukların özgüven inşa etmesine, bedensel zekasının gelişmesine ve uyumlu hareket edebilmesine yardımcı olur. Yeni bir dans hareketi öğrenmek, hem çocuklar hem de yetişkinler için, hata yapmaya hazır olmak ve bununla ilgili daha az endişelenmek demektir. Dansın coşkusu sahne korkusunun önüne geçebilir ve çocuklar başkalarının önünde performans göstermeye daha istekli olurlar. Bu durum özgüvenlerini arttırır ve etkisini günlük hayatlarında da görebilirsiniz.


2. Takım Sporları:

Çocuğunuzun sorumluluk sahibi, empati yeteneği gelişmiş, mücadeleci ve güçlü olmasını ister miydiniz? Onu ilgisini çeken bir spora yazdırın ve biraz fazladan hareket etmeyle gösterdiği fiziksel, zihinsel ve duygusal gelişmeyi izleyin!

Çocuklar sporla, büyük resme bakıp takım adına karar vermeyi öğrenirler. Çocuk için son derece zor olan bu beceri, spor sayesinde kolaylıkla öğrenilir. Düzenli egzersiz ve pratikle odaklanma ve dikkati sürdürme becerisi de artacağı için okul başarısı da yükselecektir.

Bazı özel öğrenme güçlükleri ve dikkat eksikliği olan çocuklar spordan çok fayda görürler. Spor çocuklara günlük hayatta karşılaşmadıkları sorunları çözme fırsatı sunar.


3. Aşçılık: Küçük Şefler Yetişiyor

Yemek pişirebilmek en hayati becerilerden biridir. Hepimiz çocuklarımızın kendine yeten bireyler olmasını tercih ederiz.

Sevdiğimiz birine ya da kendimiz için sağlıklı bir öğün hazırlayabilmek hem basit hem de önemli bir iştir. Bir tarife uyabilmek, doğru malzemeleri bir araya getirmek, deneysel olabilmek, yeni tatlara açık olmak, besin değerleri hakkında bilgi sahibi olmak ve paylaşmak; yemek yapmayı öğrenmekle gelen faydalardan birkaçı.

Sanatla bilim arasında bir yerde duran bu becerilerden çocukların öğrenebileceği o kadar çok şey var ki! Birlikte yemek pişirmek işbirliğini ve iletişimi arttırır. Yemek pişirme süresince motor becerileri gelişir, matematik bilgisini kullanması gerekir ve yiyeceklerin gerçek değerini öğrenme imkanı bulur. Yemek pişirmek her çocuğun başarılı hissedip kendiyle gurur duyabileceği sonuçlar almasına yardımcı olabilecek yaratıcı bir süreçtir.


4. Yüzme:

Yüzme dersleri kişisel güvenlik ve acil durumlarda aksiyon alma becerisi kazanmaya yardımcı olur. Yüzmek en temel hayatta kalma becerilerinden biridir. Ebeveynler genelde çocuklarının yüzmeye başlamak için çok küçük olduklarını düşünürler. Ancak araştırmalar çocukların ne kadar erken yüzmeyi öğrenirlerse o kadar iyi olacağını gösteriyor.

Bebekler doğal olarak yüzmeyi bilir, çok küçük yaşlardan itibaren yüzmeyi öğrenebileceği bebek havuzları bulabilirsiniz. Başlarda biraz korksalar da zamanla alıştıklarını ve rahat hissettiklerini göreceksiniz.

Yüzmek aynı zamanda harika bir egzersizdir ve motor becerilerini geliştirir.


5. Jimnastik: Odaklanmak ve Denge Kurmak

Jimnastik çocukların zihinsel ve fiziksel güçlerinin artmasına yardımcı olurken, eğlenceli bir biçimde fit kalmalarını da sağlar. Jimnastik hemen her çocuğun sevebileceği aktiviteleri içerir. Çocuklar her derste zıplamak, koşmak, takla atmak, yuvarlanmak, sıçramak gibi enerji yükselten hareketleri deneyimler. Spor türlerinin çoğu belirli bir yaşın üzerinde olmayı gerektirir, ama jimnastik, tıpkı yüzme gibi çok küçük yaşlardan itibaren başlayabilir. Bebeğiniz yürümeye başladığı andan itibaren jimnastik derslerine katılabilir. Fiziksel sağlığın yanında jimnastik yapmak çocuğunuzun bilişsel becerilerinin gelişmesine de katkıda bulunur.
 

6. Savaş Sanatları: Çocuklar için Öz Savunma

Efsanevi savaş sanatçısı ve oyuncu Bruce Lee "Savaş sanatlarının tek amacı kendini savunmaktır, bir başkasını incitmek değil" demiştir.

Karate ya da Aikido gibi bir savaş sanatı kursuna başlamak çocuğunuzun doğru dozda özgüven ve özsaygı kazanmasına yardımcı olacaktır. Çocuğunuz fiziksel olarak aktif kalırken, odaklanma becerilerini artacaktır; sorumluluk almayı, korkularıyla yüzleşmeyi ve mevcut imkanlarıyla saldırılara karşı koymayı öğreneceklerdir.

Savaş sanatları ayrıca zihin - beden bağlantısını güçlendirir. Bu okul dışı aktivite çocukların form tutarken başarılı da hissetmelerini sağlar.
 

7. Girişimcilik: Minik İş İnsanları

Çocuğunuz iş bitirici bir tipse, bu tarz etkinlikleri kesinlikle denemeniz gerekir. Girişimcilik oyunları evde ya da site, apartman gibi ortak kullanım alanlarında yapılabilir.

Girişimcilik oyunları birkaç arkadaşıyla bir araya gelip yapabileceği grup etkinliği şeklinde de tasarlanabilir. Fikirden uygulamaya dönüşen bir sürecin parçası olmak çocuklar için her adımda yeni beceriler öğrenme şansı sunar. Bir yetişkin olarak yalnızca desteklemeli, süreci fazla kolaylaştıracak şekilde müdahale etmemelisiniz.

Girişimcilik oyunları için geri dönüşümlü malzemelerden el yapımı takılar yapmak, yazın limonata standı açmak gibi fikirler düşünülebilir. Etkinliğin esas amacı para kazanmak olmamalıdır. Çocukların cep harçlığı ya da okul için birikim amaçlı küçük rakamlar üzerinden hazırlanabilir.


8. Müzik

Müzik aktiviteleri çocuklar için rahatlatıcı ve özgüven arttırıcıdır. Bugünlerde eskisinden çok daha uygun fiyata bulunabilen müzik aletleri, çocuğunuzun konsantrasyonunu arttırmasına ve ona hayatı boyunca eşlik edecek bir hobi edinmesine yardımcı olabilir.

Notaları okumayı öğrenmek adeta yeni bir dil öğrenmeye benzer ve insan beynine farklı şekillerde faydalıdır. Yeni şeyler öğrenmek, hatalar yapmak, hatırlamak ve pratik yapmak çocuklara sabırlı olmayı ve mükemmele ulaşmanın değerini öğretir.


9. Yabancı Dil Öğrenmek: Yeni Ufuklar

Global bir köye dönüşen dünyamızda yalnızca İngilizce ve Türkçe bilmenin yeterli olmadığı zamanları yaşıyoruz. Çocuklarımız büyüdüğünde durumun farklı olmayacağı kesin.

Yabancı dil öğrenmek çocuğun yeni insanlarla bağlantı kurmasına yardımcı olur, analitik becerilerini arttırır. Bir dil fazla bilmek, çocuk için uzun vadede daha iyi iş imkanları anlamına gelecek.

Yeni bir dil öğrenmek ayrıca farklı kültürleri tanımaya ve farklılıkların değerini anlamaya yardımcı olur, çocuğun iletişim becerilerini ve sosyal becerilerini geliştirir.
 

10. Kodlama Atölyeleri

Son yıllarda hızla yaygınlaşan robotik ve kodlama atölyeleriyle çocuğunuz bilgi çağını yakalasın! Çoğunluğu farklı eğitim yaklaşımlarıyla tasarlanan bu atölyelerde çocuğunuz yaparak, yaşayarak, sıkılmadan öğrenir; mevcut örgün öğretim sistemiyle elde etmenin zor olduğu bilgi ve beceriler kazanabilir.

Bu atölyeler çocuğunuzun teknolojiyle ilişkisini eğlenceli hale getirir ve yaratıcılığını kullanma imkanı sunar.