Savaş Sanatları: Çocuklar için Özsavunma | Kidofun

Savaş Sanatları: Çocuklar için Özsavunma

Efsanevi savaş sanatçısı ve oyuncu Bruce Lee "Savaş sanatlarının tek amacı kendini savunmaktır, bir başkasını incitmek değil" demiştir. Bir savaş sanatı kursuna başlamanın çocukların doğru dozda özgüven ve özsaygı kazanmasına yardımcı olduğu biliniyor. Çocukları fiziksel olarak aktif tutan ve odaklanma becerilerini arttıran savaş sanatları, onlara sorumluluk almayı, korkularıyla yüzleşmeyi ve mevcut imkanlarıyla saldırılara karşı koymayı da öğretir, zihin-beden bağlantısını güçlendirir.

Avrupa’nın en büyük, en kurumsal ve en disiplinli Aikido Okulu Aikimode Aiki Akademi’nin Sensei’si Oğuzhan Ulvi Başkurt’la çocuklar ve Aikido üzerine konuştuk.  

Kısaca kendinizi ve Aikimode’u tanıtır mısınız?

Aikimode Aiki Akademi olarak 11. senemizdeyiz. Ben eğitmen Oğuzhan Ulvi Başkurt, 5. Derece siyah kuşak sahibiyim. 20 yıla yakındır Aikido sanatıyla uğraşıyorum ülkedeki en donanımlı ve en çok eğitim veren eğitimcilerden bir tanesiyim. Kimlere eğitim veriyoruz? Hem çocuklar, hem gençler, hem yetişkinler eğitim alıyor Aikimode’dan. 3-4, 4-7, 7-12 yaş grupları 13+ ve yetişkin grupları, hatta 35+ gruplarımız olmak üzere, 3 yaşından 60 yaşına kadar birçok kişi Aikido eğitimi alabilmektedir. Levent, Ataşehir ve Bahçelievler olmak üzere üç ayrı şubemizde eğitim veriyoruz ve her şubemizde dört ayrı stüdyomuz bulunuyor. 

Eğitimler dışında her ay yaptığımız etkinlikler var, sınav organizasyonları ve seminer organizasyonları yapıyoruz. Mesela geçen ay Türkiye’de Aikido’nun kurucusu Kenji Kumagai Shihan Sensei biim dojomuzda eğitim verdi, Aikido’yu Türkiye’de 1983 yılında başlatan kişi. İşte her sene böyle büyük etkinlikler yaparken, bir yandan da her ay düzenli yaptığımız seminerler var.

Aikimode’a başlamak için neler gerekiyor?

Öğrencileri değerlendirmeyle kabul ediyoruz, yetişkinleri de mülakatla alıyoruz. Bu değerlendirme kişinin sağlık açısından uygun olup olmadığına ve istekli olup olmadığına baktığımız bir durum. Kayıtlarımızı da 6 aylık ve senelik kayıtlarla kabul ediyoruz, öyle aylık müşteri alır gibi almıyoruz. Daha çok niyeti ciddi, sağlıklı, disiplinli düzenli gelebilecek kişileri onaylamaya gayret ediyoruz. 7 yaş altı çocuklarla haftada bir gün çalışıyoruz. 7-12 yaş grubunda haftada bir ya da iki gün gelme seçeneği veriyoruz. Herkes kendi seçtiği dersine gelebiliyor. Herkesin kendine özel bir kartı var, o yüzden hem güvenlik açısından, hem de kontrol açısından öğrencileri takip edebiliyoruz. Çok iyi bir yazılım kullanıyoruz, o yazılımla öğrencilerimizi sürekli bilgilendirme gönderebiliyoruz.

Ders saatlerinden ve programınızdan bahseder misiniz?

Aikimode’un en güzel avantajı sabah derslerinin de olması. Örneğin hafta içi sabah 6:00 - 6:30 ya da 7:00’de başlayan eğitimler var. Salı ve Perşembe günleri öğlen 12:00 derslerimiz var. Hafta içi de her akşam 6:30, 7:30 ve 8:30’da yetişkinler için ders var, çocuklar için hafta içi 3:30, 4:30 ve 5:30’da eğitim var. Hafta sonu da sabah 9’dan akşam 5’e kadar her saat başı bi eğitim var. Aslında bu ailece yapmak isteyenler için güzel, mesela 4 ve 8 yaşlarında iki çocuğunuz var, siz de yetişkinsiniz, üçünüz de aynı saatler içinde eğitime katılabiliyorsunuz.

Bu bizim için önemli ihtiyaçlardan biri, çünkü ailece yapılabilecek etkinliklerin az olduğunu görüyoruz.

Yaklaşık 50-60 tane veli de bizim öğrencimiz. Yetişkinliklere sınırsız bir programda olanak sunuyoruz isterlerse 7 gün dahi gelebiliyorlar, ama çocuklar yapı itibariyle ve eğitim konusunda daha farklı oldukları için onlar 1 ya da 2 gün katılabiliyorlar.Bir hoca dersi yönetirken, her altı kişi için bir tane gönüllü asistan bulunduruyoruz. Burada gönüllü asistanlar veya part time sigortalı olarak çalışan asistanlarımız var. Diyelim ki derste 12 kişi var, bir tane hoca yönetirken en az iki asistan  derste bulunuyor. Hem asistanlık yapıyor, hem çocukların öğrenmelerini hızlandırıyor, hem de dersteki güvenliği ve düzeni sağlamış oluyor. O anlamda Avrupa’nın en büyük, en disiplinli ve en kurumsal Aikido okuluyuz.

Peki çocuklar için özel bir faydası var mı bir savunma sporu olarak düşünürsek?

Aslında bu bir savunma sporu değil bir yaşam felsefesi. Biz hep Aikido’yu ruh beden ve zihin gelişimi için yapıyoruz, çocuk yere düşecek, kalkacak, kalın motor - ince motor gelişimi sağlanacak, birçok farklı hareketi tecrübe edecek zihinsel olarak gelişim sağlayacak. Kendisinden sonra başlamış olana yardımcı olacak, kendisinden önce başlamış olana da saygı gösterecek, yani aslında burada karakteri gelişecek. Savaş sanatlarındaki amaç bu üç gelişim üzerinedir, yoksa “kendimi koruyayım” esas merkez değildir.  Her zaman için ruhu, bedeni ve zihni geliştirmek için yapılır. Çocuklara da pes etmemeyi öğretmeye, bunu bilinçaltına yerleştirmeye çalışıyoruz. Hayatta pek çok travmatik olay yaşıyoruz, çok sevdiğin bi insanı kaybedebilirsin, sevdiğin bi insandan ayrılabilirsin. Doğal olarak ne olması gerekir? İnsanın yere düştüğü zaman ayağa kalkıp kendini toparlaması gerekir. Biz de küçük yaştan itibaren bunu çocuklara vermeye çalışıyoruz. Fiziksel olarak alıştırılan bir şey bir kriz anında onu yönetebilecek seviyeye gelebiliyor, ama bu tabi uzun vadeli bir eğitim. Üç ayda beş ayda da fayda sağladığımız oluyor ama istediğimiz hedefler için 4-5 sene devam etmeli diyebiliriz. Biz buna bambu sistemi diyoruz, bambu ağacının tohumunu dikiyorsunuz, 4 sene bakıyorsunuz sadece 10 santim uzuyor. Sonra bir bakıyorsunuz 1 haftada 10 metre uzamış. Doğal olarak sabırlı olmak gerekiyor, disiplinli olmak gerekiyor ve hedef koymak gerekiyor. Biz de bunları vermeye gayret ediyoruz.

Aynı zamanda dokümantasyon veriyoruz ve çocuklarda ve yetişkinlerde vermiş olduğumuz diplomalar ve siyah kuşak dünyanın her yanında geçerli olan dünyanın en prestijli Aikido okulu  AikiKai’nin diplomalarını da veriyoruz. Yani hem sertifikasyon anlamında, hem gelişim, hem kolaylık anlamında bir çok opsiyon var.

Mesela çocuk bir gün seçti ama dersi kaçırdı. Başka bir güne rezervasyon yapıp kaçırdığı dersi telafi etme şansı da oluyor. Bu anlamda diğer okullarla aramızda çok ciddi farklar var.

Çocuklara derse başlamadan önce örneğin öğrendikleri teknikleri arkadaşlarının üzerinde kullanmayacakları sözünü alıyor musunuz? :)

Öğrencilerimize “Kendinizi savunabilirsin ama başkasına zarar vermemelisin” diyoruz. Bunun felsefesini vermek çok önemli. Anneye ve babaya gönderdiğimiz notlarla telkinde bulunuyoruz. Sonuçta eğitim burada alıyorlar ama ahlakı aileden alacaklar, o yüzden önce ebeveyn bilgilendiriliyor bu konuda, sonra da çocuğun doğru bir yaklaşımda bulunması için yardımcı oluyoruz.

Anne baba çocuk birlikte geldiğinde birlikte derse katılabiliyorlar mı?

3-4 yaş grubunda konsept gereği annesi ya da babası partneri oluyor. Onun dışında 4-7, 7-12 ve 13 yaş üzeri gruplarında çocuk tek başına gelebiliyor ama annesi yetişkin eğitimine katılmak isterse, hafta sonları paralel saatlerde sınıflar var. Bu saatlerde yetişkin kendi dersine girerken çocuk da kendi dersine girebiliyor. Veli isterse 4-7 yaş grubunun dersine asistan olarak katılabilir, ama eğitmenin komutları yerine getirmek koşuluyla. Dersler eğlenceli oluyor ama bu her şeyden önce eğitmek için yapılıyor. Burası bir oyun evi değil. Ama oyun oynadığımız zamanlar da oluyor. Odağından sapmadan çocukların maksimum keyif alacakları şekilde eğitmeye çalışıyoruz.

Anne ve babalarla çocuklar yalnızca hafta sonları birlikte gelebiliyorlar o halde?

Evet, hafta içi yetişkin dersleri çocuk derslerinden sonra başlıyor. Salon sayımız yeterli ama eğitmenlerimiz arasında farklı işlerle uğraşanlar, şirketlerde yönetici olanlar, CEO’lar, CFO’lar var. Burada belli bir süre eğitim görmüş ve eğitmenlik sertfikası almış kişiler de eğitim verebiliyor ve doğal olarak herkes hafta içi çalıştığı için hafta sonları daha fazla eğitmenimiz uygun oluyor. Eğitmen sayımız gayet yüksek ama hem talep, hem de aynı zamanda şartların oluşmamasından hafta içi aynı saat dilimi içerisinde hem yetişkin hem çocuk dersi yapılamıyor. Ama derslerimiz 12 ay kesintisiz devam ediyor ve tek bir öğrenci dahi olsa mutlaka yapılıyor.

Verdiğiniz detaylı bilgiler için teşekkürler Sensei!